Go Bears!
GO Bears!
Go Bears!
  • Loading Tweets...
    1 second ago
33 Student-Athletes Receive Diplomas

QB Robert Griffin III was one of 33 student-athletes to graduate in 2010 Winter Commencement ceremonies.

QB Robert Griffin III was one of 33 student-athletes to graduate in 2010 Winter Commencement ceremonies.

Dec. 18, 2010


WACO, Texas - In graduation ceremonies held at the Ferrell Center on Saturday, Dec. 18, 33 Baylor student-athletes from 11 sports earned their bachelor's degree and one received a master's degree. All-told, 1,100 student-athletes have earned their bachelor’s degree since Baylor joined the Big 12 Conference in 1996.

The fall graduating class of 33 begins the 2010-11 Baylor academic year. Another group of 59 student-athletes are slated to graduate during spring commencement exercises in May while 12 are projected to graduate in August ceremonies.

"We are very proud of our student-athletes who excelled both academically and athletically at Baylor," said Baylor Director of Athletics Ian McCaw. "These student-athletes are a part of the most successful era in the history of Baylor Athletics and graduate with our best wishes for much future success and happiness." Baylor student-athletes receiving degrees this weekend include:

Baseball (2)
Nick Cassavechia – Dallas, Texas
Adam Hornung* – Lorena, Texas

Men’s Basketball (1)
Fred Ellis – Sacramento, Calif.

Women’s Basketball (1)
Whitney Zachariason – Little Rock, Ark.

Equestrian (6)
Kelly Albury – North Richland Hills, Texas
Ashley Crooks-Simone – Colorado Springs, Colo.
Atlee Johnson – Little Rock, Ark.
Heather Levihn – The Woodlands, Texas
Allison Orosz – Salem, Ohio
Brittani Purnell – Angleton, Texas

Football (5)
Antaries Bryan – Dallas, Texas
Terrance Gannaway – DeKalb, Texas
Robert Griffin III – Copperas Cove, Texas
Chad Lowe – Los Angeles, Calif.
Phil Taylor – Clinton, Md.

Soccer (6)
Kaitlyn Amos – Waco, Texas
Lara Doherty – Calgary, Alberta, Canada
Betsy Kyle – Saugus, Calif.
Nicky Smith – Cedar Park, Texas
Gianna Quintana – Albuquerque, N.M.
Nikki Watson – Flower Mound, Texas

Men’s Tennis (2)
Attila Bucko – Wellington, Fla.
David Galic – Frankston, Australia

Women’s Tennis (1)
Caroline Korsawe – Nuernberg, Germany

Men’s Track (4)
Tim Dobins – Cedar Lake, Ind.
Chris Gowell – Newport, South Wales
Trey Harts – Lake Charles, La.
JT Scheurman – Littleton, Colo.

Women’s Track (3)
Danielle Bradley – West Palm Beach, Fla.
Nichole Jones – Spring, Texas
Katrina Taylor – Baton Rouge, La.

Volleyball (1)
Elizabeth Graham – Leander, Texas

*Master’s degree


 

 

   Shop Now at the Official Online Store